facebook

logo

Aby schudnąć trzeba

Dobrze jeść

Alkohol i waga

 

Od piwa rośnie brzuch! Piwo zawiera mniej kalorii niż wino i mocne trunki, a jednak tuczy więcej. Przeciętna dieta odchudzająca zaleca spożywanie nisko kalorycznych produktów żywnościowych i gwarantuje utratę wagi. Dlaczego więc spożycie nisko kalorycznego piwa i innych nisko kalorycznych produktów prowadzi do nadwagi?

 

Nie unika wątpliwości, że osoby pijące piwo w nadmiernych ilościach mają ogromny brzuch, czego nie można potwierdzić u osób, które piją wino czy inne mocniejsze trunki. Dlaczego? Jeszcze większe zdziwienie powoduje fakt, że piwo pod względem energetycznym zawiera mniej kalorii niż wino czy wódka. Czyż nie jest tak, że mniej spożywanych kalorii gwarantuje zmniejszenie wagi? Dziwne?

Co właściwie zawiera piwo? Poniżej znajduje się lista podstawowych składników piwa, które nieznacznie różnią się od siebie w zależności od marki piwa….

Piwo 4,5% w 100 ml

Węglowodany - 4,1 g w tym 2 g glukozy, 2 g maltozy

Alkohol – 3,5 g

Białko – 0,4 g

Tluszcze – 0 g

Wartość energetyczna – 43 kalorie z czego 39% pochodzi z węglowodanów

Jak widzicie wartość energetyczna piwa pochodzi głównie z węglowodanów i to tak zwanych szybko przyswajalnych węglowodanów o wysokim glikemicznym indeksie (GI). Powiedzenie, że piwo to chleb w postaci płynnej jest jak najbardziej na miejscu. Dla porównania poniżej znajdziecie listę składników, która charakteryzuje wino.

Wino 8-15% w 100 ml

Węglowodany – 0,5 g

Alkohol – 9 g

Białko 0,3 g

Tłuszcze 0 g

Wartość energetyczna – 68 kalori, z czego jedynie 3% pochodzi z węglowodanów. Więcej kalorii, ale znikoma ilość węglowodanów.

Mocne trunki typu wódka, gin, whisky czy koniak wcale nie zawierają węglowodanów, jedynie alkohol (33 g w 100 ml) co powoduje, że wartość energetyczna mocnych alkoholi jest bardzo wysoka, bo aż 229 kalori, ale całkowicie pochodząca z alkoholu.

Alkohol powinno spożywać się z umiarem. Osoby będące na diecie LC i LCHF powinny go spożywać sporadycznie i oczywiście wiedzieć, czy mogą sobie pozwolić na lampkę wina, nie przekraczając dziennej normy węglowodanów.

Na przykładzie alkoholu można dość do wniosku, że to nie ilość spożytych kalorii prowadzi do nadwagi, a ich energetyczna wartość. 

 

Dołącz do nas Dodaj przepis konkurs 

Najpolularniejsze przepisy