facebook

logo

Aby schudnąć trzeba

Dobrze jeść

Czy dobrze jest pić mleko?

 

Pić mleko czy nie pić? Mleko jest zdrowe. Zawiera wiel składników adżywczych jak kwasy tłuszczowe, białko i węglowodany. Kazeina jest najważniejsznym białkiem w mleku. Spożywanie mleka z innymi produktami bogatymi w białko powoduje, że kazeina hamuje ich wchłanianie.

 

Problem ze spożyciem mleka zaczyna się wtedy, kiedy jest ono konsumowane razem z jedzeniem bogatym w białko innym niż kazeina. Kazeina, która jest najważniejszym białkiem w mleku hamuje wchłanianie innych białek. Taki stan na dłuższą metę może się przyczynić do autoimmunologicznych chorób.

Kazeina pochodząca z krowiego mleka, a kazeina w mleku karmiącej matki mają zupełnie inne właściwości. Wiele ekspertów uważa, że hormon wzrostu zawarty w krowim mleku jest jedynie właściwy dla cieląt tak jak hormon wzrostu w ludzkim mleku dla niemowląt.

Mleko to bogate źródło wapnia. Aż 80% wapnia przyswaja człowiek z krowiego mleka. Przeciwnicy picia mleka w nadmiernych ilościach twierdzą jednak, że więcej wapnia znajduje się w sardynkach, nasionach sezamu czy w migdałach. Poza tym uważają, że wapno z krowiego mleka jest trudniej wchłanianie.

Czy mleko powoduje alergię? Na pewno u niektórych dzieci, ale po jakimś czasie alergia na mleko może zaniknąć. Natomiast alergia na mleko w dojrzałym wieku jest zdecydowanie zaobserwowana i poniekąd wzbudza wątpliwości czy picie mleka przez dorosłych jest tak naprawdę zdrowe. Poza tym u większości dorosłych wraz z wiekiem zostaje wstrzymana produkcja laktazy – enzymu odpowiedzialnego za rozkład cukru mlekowego - laktozy. Na skutek tego picie mleka powoduje wzdęcia, biegunki i bóle brzucha.

Faktem jest, że krowie mleko za nim dotrze do handlu przechodzi szereg procesów, które zmniejszają jakość mleka, a tak właściwie białka, które ono zawiera.

Mleko zawiera dosyć dużo prostych węglowodanów, które przyczyniają się do podniesienia poziomu glukozy we krwi. Osoby, które się odchudzają powinny zmniejszyć konsumpcję mleka, a wręcz zastąpić je mlekiem pochodzenia roślinnego.

Rodzice niejadków są zadowoleni, że ich dzieci chociaż wypiją szklankę mleka i w ten sposób zaspokoją głód. Nie mija to się z prawdą, bo oprócz białka mleko zawiera również tłuszcze, witaminy i minerały. Tłuszcze pochodzenia mlecznego są bardzo wskazane dla zdrowia, dlatego więc należy wybierać mleko i produkty pochodzenia mlecznego o jak największej zawartości tłuszczu. Nasycone kwasy tłuszczowe to przedmiot wielu debat. Nie należy jednak zapominać, że tłuszcze wchodzą w skład większości hormonów funkcjonują jako rozpuszczalnik dla wielu witamin i pobudzają wchłanianie innych oodżywczych substancji.

Dużo pozytywnych rzeczy można powiedzieć o mleku. Należy jednak pamiętać, aby wybierać mleko ekologiczne i pasteryzowane w niskiej temperaturze. Jeśli picie mleka powoduje występowanie gazów i bóle brzucha najlepiej odstawić je na jakiś czas. Jeśli nastąpi poprawa samopoczucia to jest to indykacja aby zastąpić mleko roślinnymi wariantami. Jeśli chodzi o dzieci i młodzież wciąż zaleca się picie mleka ale z umiarem. Dorośli natomiast powinni przejść na mleko roślinne jak np. owsiane czy sojowe jeśli lubią kawę z mlekiem. Będąc na diecie LCHF zaleca się ponadto picie mleka migdałowego lub kokosowego.

Dołącz do nas Dodaj przepis konkurs 

Najpolularniejsze przepisy